Spergularia marina (= Spergularia salina, kuřinka solná) se v současné době značně šíří na zasolených krajnicích zejména dálnic a rychlostních silnic, ale i silnic 1. a nižších tříd. Druh vytváří nízké porosty přímo na okraji vozovky velmi často spolu s Puccinellia distans.
Na tomto stanovišti se vyskytuje často i Spergularia rubra (k. červená). Oba druhy lze odlišit jednoduše podle následujících znaků: kuřinka solná má velice často výrazně fialovou dolní část lodyhy (zelená nebo hnědoucí u S. rubra), kalíškovitě srostlé alespoň některé palisty, které jsou široce trojúhelníkovité (nesrůstají u S. rubra, která je má dlouhé a úzce trojúhelníkovité), kališní lístky na bázi zpravidla s pěticí černých teček (S. rubra bez teček); semena jsou béžově hnědá, zčásti prosvítavá (zralá semena S. rubra jsou šedá nebo hnědá, neprosvítavá).
Rostliny je třeba dokladovat nejlépe v plodném stavu. K spolehlivému určení jsou nutná semena (zejména oproti druhému slanomilnému druhu – S. maritima, k. obroubené ‒ jehož šíření podél silnic rovněž nelze zcela vyloučit).
Výskyt lze očekávat zejména v nadmořských výškách nad 400 m n. m., kde se intenzivněji solí.
Budeme rádi za každý doložený údaj ze severní Moravy (i odjinud z České republiky), kde druh možná již také roste, ale je přehlížen, tak jako tomu bylo i jinde.
Aktuální pracovní přehled lokalit je možné vidět na této mapce: http://bit.ly/1m7YW60
Michal Ducháček
Kontakt:
Michal Ducháček & Pavel Kúr
duchaceseznam.cz [duchace bez k]
vloženo srpen 2014