Výroční setkání Moravskoslezské pobočky ČBS v roce 2025 – krátký report

V sobotu 15. února 2025 proběhlo již tradiční výroční setkání Moravskoslezské pobočky ČBS. Na rozdíl od předchozích let jsme se tentokrát sešli v prostorách nově zbudovaného sálu Josefa Otruby na pozemku Botanické zahrady Univerzity Palackého v Olomouci. Právě i nové a působivé místo na setkání přilákalo rekordní počet účastníků, a to jak z řad členů pobočky (43), včetně všech tří čestných, tak rovněž hostů (14). Ti si hned při příchodu mohli zakoupit nové vydání časopisu Zprávy Moravskoslezské pobočky, za které patří redakční radě a všem přispívajícím autorům velký dík. Setkání jsme zahájili úvodním slovem paní předsedkyně, následně vyhlášením výsledků voleb do výboru pobočky a finanční zprávou za uplynulý rok i náležitou tichou vzpomínkou na ty, kteří se s námi letos již sejít nemohli. Pak už se ujal slova nejvýznamnější z hostů – nedávno nově zvolený předseda České botanické společnosti prof. Milan Chytrý aby nám představil plán směřování celorepublikové organizace na dalších minimálně pět let. Diskuze, která se rozpoutala bezprostředně po jeho příspěvku a která pokračovala i v kuloárech myslím jednoznačně dokazuje důležitost komunikace mezi pobočkami a celorepublikovým ústředím. Za návštěvu a příspěvek pana předsedy jsme mimo jiné i proto velmi vděční. Po krátké přestávce jsme se z příspěvků Martina Kočího a Jany Tkáčikové dozvěděli bohužel poměrně chmurné zprávy o osudu dvou vzácnějších druhů beskydské květeny, oměje tuhého moravského a protěže norské.

Po obědě v nedalekém restaurantu Moritz pokračoval nabitý program výročního setkání nejprve příspěvkem Radima Hédla k výzkumu stavu a vývoje jesenických subalpínských trávníků a následně referátem o floristické studii adventivní květeny širšího centra města Olomouce v podání Věry Kafkové. Nemohl chybět ani tradiční příspěvek s novými poznatky o květenách okolí Metylovic a Osoblažska z pera manželů Lukešových. Od Heleny Chytré jsme se dozvěděli o inspirativních způsobech péče o cenné biotopy kulturní krajiny jižní Moravy a odborný blok zakončili Martin Mokrejš a David Hlisnikovský komentářem k připravované aktualizaci zákona o ochraně přírody. Závěr pobočkového setkání byl věnován pozvánce na floristický minikurz, který se letos bude konat v Hraběšicích u Šumperka.

Setkání se dle mého názoru opět velmi vydařilo a zvlášť pokud by účast na něm měla být ukazatelem zájmu členů o činnost pobočky, tak se máme na pro letošní rok plánovaných akcích opravdu na co těšit. Václavu Dvořákovi tak děkujeme, že nám setkání v Otrubově sálu Botanické zahrady PřF UPOL nabídnul a zároveň připravil a nyní se již budeme těšit na společná setkávání na letošních exkurzích.

Text: František Lamla

Foto: David Hlisnikovský a Petr Kocián

Foto 1. Účast na letošním výročním setkání byla vskutku hojná.

Foto 2. Úvodním slovem nás přivítala předsedkyně Moravskoslezské pobočky, Veronika Kalníková.

Foto 3. Nově zvolený předseda ČBS prof. Milan Chytrý přednáší o plánech na směřování celorepublikové organizace.

Foto 4. Během setkání panovala výborná nálada.

Foto 5. Výroční setkání se letos netradičně konalo v prostorách Botanické zahrady Univerzity Palackého.

Foto 6. Exteriér botanické zahrady v zimním hávu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2025. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.