Ohlédnutí za floristickým kurzem České botanické společnosti v Kutné Hoře

Floristický kurz České botanické společnosti je pro mnoho tuzemských botaniků bezesporu nejdůležitější společenskou událostí v botanickém kalendáři. Ten letošní se konal ve dnech 30. 6.–6. 7. 2024 v krásném městě s městskou památkovou rezervací zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – Kutné Hoře. Protože ve středních Čechách formálně nepůsobí žádná pobočka ČBS, kurz pořádala skupina dobrovolníků pod vedením Pavla Lustyka. Na kurz se přihlásilo téměř 150 zájemců z celé republiky. Z řad členů Moravskoslezské pobočky ČBS jsme napočítali účastníků 15. Základnou se nám stal internát SOŠ a SOU poblíž historického centra spolu s osamělou hospůdkou nostalgického vzezření, na téže ulici Na Spravedlnosti, kde rychlostní výčepní přeborník čepoval 11° Kozla za příznivých 30,- korun českých.

Území, do kterého vedly exkurzní trasy, zahrnovalo okresy Kutná Hora, Kolín a západní část okresu Pardubice. Svou působností tak kurz geograficky navazoval na loňský kurz v Hradci Králové. Oproti královéhradeckému kurzu byl sice chudší na zcela nové objevy, což bylo způsobeno jednak suchem a také zemědělskou fádností, hlavně jižní části oblasti. K největším zajímavostem tak patřily především vegetace slepých ramen a tůní s Potamogeton lucens, Ranunculus lingua, Elatine hydropiper, Hydrocharis morsus-ranae a Butomus umbellatus, suchých stepních stráních třeba v okolí Peček, kde byly k vidění Inula germanica, Ajuga chamaepytis, Orobanche reticulata a polabských písčin s Anthemis ruthenica, Corynephorus canescens, Festuca psammophila a Linaria genistifolia. Atraktivními druhy oplývalo i historické jádro města se záplavou Sagina apetala a vzácnými archeofyty Chenopodium vulvaria a Parietaria officinalis. Novinkou bylo zřízení speciální skupiny na platformě inaturalist (řadu pozorování si tak lze už teď prohlédnout, kromě naší galerie i v příslušné skupině této digitální platformy) a v první den i fotografické exkurze, uskutečnilo se rovněž pět exkurzí dendrologických, ale letos žádná zaměřená bryologicky či lichenologicky.

Závěrem lze konstatovat, že se floristický kurz i přes jistou nepřízeň v podobě sucha i tentokrát velmi vydařil. Příští rok nás čekají florisťáky hned dva, jeden hlavní na Slovensku (snad ve městě Brezno) a druhý, pořádaný Jihomoravskou pobočkou ČBS (uvažuje se o Chřibech nebo Ždánickém lese).

Text: Michal Hroneš a David Hlisnikovský

Foto: David Hlisnikovský, Michal Hroneš, Veronika Valová, Alena Uvírová

Foto 1: Fotografování omanu německého (Inula germanica).

Foto 2: Jetel otevřený (Trifolium patens) při obci Uhlířské Janovice.

Foto 3: Nově se šířící vrbovka krátkoplodá (Epilobium brachycarpum) na nádraží v Kolíně.

Foto 4: Průchod skrze PR Stráň u Chroustova.

Foto 5: Vikev kašubská (Vicia cassubica) při obci Bernardov.

Foto 6: Odborný výklad u obce Vrbčany.

Foto 7: Se slézem velkokvětým (Malva alcea).

Foto 8: Krajina v okolí Kladrub s kladrubskými bělouši.

Foto 9: Údolí Sázavy s bělozářkou větevnatou (Anthericum ramosum).

Foto 10: V Kutné Hoře se nasytili i milovníci historie.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.