V sobotu 12. června 2021 se uskutečnila letošní druhá exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS. I přes poměrně brzký ranní start se na nádraží v Moravském Berouně sešlo včetně vedoucích 11 účastníků ze všech koutů severní a střední Moravy. Mokřadní louky byly místy opravdu velmi mokřadní a Martin Dančák se jako jeden z vedoucích neohroženě vrhal i do míst, kde byla voda nad kolena. Ostatní účastníci ho následovali tam, kam jim obuv dovolila, a pokukovali na něj jen zpovzdálí.
Exkurze vedla od nádraží v Moravském Berouně k nádraží v Domašově nad Bystřicí. Prvním zajímavým nálezem bylo několik plevelů na nově navezeném náspu silnice u Sedmi Dvorů. Překvapivý byl hlavně výskyt ostrolistu poléhavého (Asperugo procumbens). Nejzachovalejší a floristicky nejzajímavější louky jsme procházeli v místech jižně od osady Sedm dvorů. Procházeli jsme jak louky degradované a zarůstající chrasticí, rákosem nebo tužebníkem, tak i místy se suchopýry a řadou ostřic. Viděli jsme řadu vzácnějších vlhkomilných druhů, mezi nimi velké porosty ptačince bahenního (Stellaria palustris) a ostřice dvouřadé (Carex disticha), na několika místech zábělník bahenní (Comarum palustre), bazanovec kytkokvětý (Lysimachia thyrsiflora), starček bahenní (Senecio paludosus) a starček potoční (Tephroseris crispa). V okolí Petrovického mlýna a pak dále v údolí Bystřice severně od Domašova začaly přibývat horské druhy, jako oměj různobarvý (Aconitum variegatum), kozlík výběžkatý bezolistý (Valeriana excelsa subsp. sambucifolia), žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilegiifolium) a zimolez černý (Lonicera nigra).
Počasí nám tentokrát přálo, viděli jsme řadu hezkých druhů rostlin, a tak jedinou drobnou šmouhou na jinak čistém štítu exkurze byla absence závěrečného osvěžení v nějaké z místních náleven. I přesto doufáme, že si všichni užili exkurzi tak, jako její vedoucí, a už teď se těšíme na to, že se příští rok opět vydáme objevovat poklady Nízkého Jeseníku.
text: M. Hroneš, foto: A. Uvírová
Foto 1. Ztraceni v Carex disticha
Foto 2. Zoologická odbočka – zmije obecná (Vipera berus)
Foto 3. Obrovský polykormon vrby popelavé (Salix cinerea)
Foto 4. Bazanovec kytkokvětý (Lysimachia thyrsiflora)
Foto 5. Zábělník bahenní (Comarum palustre), hlavní cíl a také klenot celé exkurze
Foto 6. Typický pohled pod nohy v průběhu exkurze – hodně vody a pryskyřníky
Foto 7. Mise: vkročit do míst, kam se nikdo jiný nevydal (vedoucí exkurze při lovu lakušníku v Bystřici).