Dne 12. října 2024 jsme se sešli na parkovišti u kaple sv. Cyrila a Metoděje na Bílé na bryologické exkurzi Moravskoslezské pobočky ČBS, a to v počtu 9 účastníků včetně vedoucích. Po krátkém úvodním povídání o mechorostech jsme vyrazili po červené turistické značce směrem na Kladnatou. Během cesty jsme se snažili nalézt vzácnou listnatou játrovku Lophozia ascendens, kterou zde zaznamenal před 65 lety bryolog Valentin Pospíšil. Bohužel i přes velkou snahu a intenzivní průzkum tlejícího dřeva, se nám ji nepodařilo objevit.
Pokračovali jsme dál směrem k potoku Lučovec a tady jsme naopak byli velmi úspěšní. Díky pozorným účastníkem exkurze jsme nejprve zaznamenali malou, ale postupně větší a větší populaci mechu kápuška skvělá (Hookeria lucens), což nám udělalo radost a výrazně obohatilo naši exkurzi. Kromě mechorostů roustoucích běžně v lesích Moravskoslezských Beskyd, jako je kostrbatec řemenatý (Rhytidiadelphus loreus), lesklec čeřitý (Plagiothecium undulatum) nebo rohozec trojlaločný (Bazzania trilobata), jsme zaznamenali zejména kolem přítoku potoka Lučovec i vzácnější druhy, např. játrovku trsenka kopinatá (Liochlaena lanceolata) se statusem ochrany LR-nt. Také jsme k velké spokojenosti účastníků exkurze nasbírali velké množství hub, včetně ukázkových exemplářů hřibu smrkového, kováře a ryzce smrkového.
Zaujatí průzkumem i měřením populací Hookeria lucens jsme najednou byli zaskočeni pozdním odpolednem a od přítoku potoka Lučovec jsme se vrátili zpět ke kapli, kde jsme exkurzi zakončili výměnou kontaktů a příslibem dalších podobných akcí. Děkujeme všem účastníkům za skvělou atmosféru!
Text a foto J. Tkáčiková
Foto 1. Účastníci bryologické exkurze.
Foto 2. Měření populace Hookeria lucens na jedné z mikrolokalit, Dr. Kubešová s mladým adeptem bryologie Vojtou.
Foto 3. Mech kápuška skvělá (Hookeria lucens).
Foto 4. Mech kostrbatec řemenatý (Rhytidiadelphus loreus).