Moravskoslezská pobočka ČBS zve všechny zájemce na letošní akce.
Členové pobočky i hosté jsou srdečně vítáni!
Změny jsou vyhrazeny, proto prosím sledujte webové stránky pobočky.
15. února 2025 (So)
Výroční setkání Moravskoslezské pobočky České botanické společnosti
Setkání proběhne v Olomouci v přednáškovém sále Josefa Otruby v budově Botanické zahrady PřF UP, ulice U Botanické zahrady 1232/7 (garden.upol.cz, 49°35’10.4″N, 17°14’56.2″E). Podrobnější informace včetně programu setkání budeme rozesílat členům pobočky a budou k dispozici také na webu pobočky.
5. dubna 2025 (So)
Bryologická exkurze na pěnovcová prameniště
Sraz v 9.00 hod. na parkovišti Skiareálu Červený kámen (49°35’13.3″N, 18°9’16.8″E), Kopřivnice. Trasa povede přes Šostýn na Janíkovo sedlo a zpět. Na trase uvidíme několik pěnovcových pramenišť s bazifilními druhy mechorostů, a také suché vápencové výchozy opět s bazifilní bryoflórou.
Vedoucí exkurze: J. Tkáčiková & S. Kubešová
Exkurze proběhne ve spolupráci s Muzeem Beskyd ve Frýdku-Místku a Moravským zemským muzeem v Brně.
17. května 2025 (So)
Z Balkánu Končinami na Hlaváčky
Sraz bude v 9.00 hod. u detašovaného pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm, v části zvané Balkán (49°27’15.3″N, 18°8’50.6″E). Trasa botanicko-geologické exkurze povede přes Končiny, Rysovou horu (554 m n. m.), Hážovické díly až na Hlaváčky, kde v brzkých odpoledních hodinách skončíme u zastávky autobusu (49°25’39.2″N, 18°7’26.3″E). Čekat nás bude botaniky méně navštěvovaná mozaika luk, polí, jalovcových pasínků, drobných mokřadů a pamětníků třetihorního moře – menilitových skalek se zkamenělými rybami.
Vedoucí exkurze: V. Kalníková, A. Valasová & F. Šulgan
Exkurze proběhne ve spolupráci se Správou CHKO Beskydy.
24. května 2025 (So)
Exkurze na Filipovické louky a další půvabná místa pod Točníkem
Exkurze povede na půvabná i tajemná místa v okolí Filipovic u Bělé pod Pradědem. Nejprve nahlédneme do PR Filipovické louky, odkud je uváděn prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), plejáda mokřadních ostřic i další zajímavé druhy podhorských rašelinných luk. Poté navštívíme lesní hřbitov sovětských zajatců. A nakonec sestoupíme zpět do Filipovic po strmém svahu sjezdovky, kde sice nejsou známé žádné plavuníky, ale mohly by být.
Začátek i konec exkurze: parkoviště ve Filipovicích 50°09’25″N, 17°10’13″E, sraz bude v 9.15. Délka trasy bude cca 7,5 km. mapy.cz/s/fasamugome
Vedoucí exkurze: V. Taraška & R. Hédl
Exkurze proběhne ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně.
31. května 2025 (So)
Exkurze za kontryhely Javorníků
Zajímají vás kontryhely, ale nevíte si s nimi příliš rady? Zveme vás na botanickou exkurzi zaměřenou na výskyt a určování druhů rodu Alchemilla v Javornících. Sraz bude v 9.30 hod. na autobusové zastávce Velké Karlovice, Tísňavy, točna (49°20’25.1″N, 18°19’36.1″E). Trasa povede horní částí údolí Tísňavy na sedlo Příslop a odtud kolem potoka Lopušná do údolí Podťaté, kde exkurze skončí na autobusové zastávce Velké Karlovice, Podťaté, Světlá (49°20’52.5″N, 18°22’08.4″E). Trasa je přibližně 7 km dlouhá s převýšením 170 m, a vede lesem i krajinou s horskými samotami, loukami a pastvinami. Hlavním cílem exkurze je najít a představit co nejvíce kontryhelů. Očekáváme až 10 druhů, včetně vzácnějších, jako jsou A. walasii, A. cymatophylla, A. gruneica a nově pro ČR rozlišený druh A. isodonta. Trasa vede botanicky atraktivním územím Javorníků, takže jistě uvidíme i zajímavé druhy jiných rodů. Protože o víkendech na místo srazu (Velké Karlovice, Tísňavy, točna) nezajíždí žádný autobus, nabízíme odvoz autem pro zájemce bez vlastní dopravy. Napište prosím na e-mail martin.dancak@upol.cz, pokud budete mít o tuto možnost zájem.
Vedoucí exkurze: M. Dančák & P. Batoušek
7. června 2025 (So)
Ve stopách kêsanyho zeli z Bystročic
Bystročice jsou středobodem hanácké produkce kysaného zelí, které o sobotách končilo na olomouckých trzích. Ve stopách této zdraví prospěšné lahůdky se vydáme na této exkurzi. Sejdeme se na autobusové zastávce Bystročice, obchod v 9.19 (49°32’08.6″N, 17°11’27.9″E), kam dorazí autobus linky 411 z Olomouce (odjezd 8.50 z Olomouc, aut. nádr., dále ve směru Tržnice 9.00, U Botanické zahrady 9.03). My se však zaměříme na desítky let zarostlé vápencové lůmky u Bystročic a Žerůvek, projdeme podél hanáckých polí, kde budeme hledat vzácný polní plevel Malva pusilla, prozkoumáme okraje dálnice a železnice, bývalý hliník u Nemilan a podíváme se, co utíká ze zahrádkářské kolonie ve Slavoníně, kde exkurzi po necelých deseti kilometrech ukončíme. Případné doplňující informace zveřejníme před exkurzí.
Vedoucí exkurze: V. Dvořák & M. Dančák
Exkurze proběhne ve spolupráci s Botanickou zahradou a Katedrou ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
14. června 2025 (So)
Za přesličkami a orchidejemi na Jahodnou
Sraz v 9.00 na horním parkovišti u nemocnice v Třinci-Sosně (49°40’31.0″N, 18°41’34.8″E), kousek od místa srazu je autobusová zastávka Dolní Líštná, Sosna, nemocnice je to asi 20 minut pěšky od vlakové zastávky Třinec centrum. Trasa povede přes Jahodnou na rozsáhlé odkaliště teplárenského popílku. V roce 1998 zde bylo ukládání popílku ukončeno a od té doby tu probíhá sukcese. Vyskytují se zde zajímavé druhy přesliček, především Equisetum variegatum, E. ×moorei a E. ramosissimum, z orchidejí pak Dactylorhiza incarnata, Epipactis palustris, E. atrorubens a mezi dalšími ohroženými druhy najdeme i Pyrola rotundifolia, Schoenoplectus tabernaemontani, Monotropa hypophegea a spoustu dalších. Bude-li sucho, je lokalita průchozí v pohorkách, za vlhka jsou místy potřeba holínky a pro průchod zvodnělými depresemi nebudou stačit ani ty. Pokud by zbyl čas, poblíž se nacházejí i další zajímavé lokality s neméně zajímavými druhy.
Vedoucí exkurze: A. Krausová
19.–22. června 2025 (Čt–Ne)
Hydrobotanická exkurze po mokřadech širšího Ostravska
Tradičně třídenní exkurze zacílená na vodní makrofyty je domluvena s ubytováním ve Studénce, v budově AOPK ČR (49°43’33.3″N, 18°4’34.2″E). Přihlášky přijímá V. Rybka na své e-mailové adrese vlastik.rybka@botanicka.cz, přičemž podrobnosti budou uveřejněny na webu ČBS.
Organizují: V. Rybka & D. Hlisnikovský
Pořádá Pracovní skupina ČBS pro studium makrofyt vod a mokřadů ve spolupráci s Moravskoslezskou pobočkou České botanické společnosti a Správou CHKO Poodří.
26.–29. června 2025 (Čt–Ne)
Floristický minikurz v Hraběšicích u Šumperka
Minikurz se letos uskuteční v oblasti Hraběšické hornatiny na jižním okraji CHKO Jeseníky. Tato oblast je poměrně málo floristicky probádaná a skýtá proto možnost zajímavých nálezů. Exkurzní trasy povedou do fytochorionů Hanušovická vrchovina, Jesenické podhůří a Hrubý Jeseník. Účastníci se mohou těšit na květnaté mezofilní louky, lesní a luční prameniště, zachovalé horské bučiny a mnoho dalšího. Lákadlem je jistě i malebná krajina podhůří Hrubého Jeseníku s unikátní mozaikou luk a remízů a četnými výchozy metamorfovaných hornin. Více informací bude k dispozici v jarních informacích členům a na webových stránkách pobočky.
Organizují: D. Křenek, R. Štencl, F. Lamla & kolektiv MSP
Floristický minikurz proběhne ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a Vlastivědným muzeem v Olomouci.
30. srpna 2025 (So)
Co přinesla velká voda?
Entomologicko-botanická exkurze na říční náplavy loňských povodní bude plánována do Poodří až dle stavu biotopů a hladiny Odry. Podrobnosti sdělíme s dostatečným předstihem.
Vedoucí exkurze: J. Ševčík & D. Hlisnikovský
Exkurze proběhne ve spolupráci s Katedrou biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
27. září 2025 (So)
Za mechorosty na Palkovické hůrky
Sraz v 9.30 hod. na parkovišti při jihovýchodním okraji Dolního Sklenova u Hukvald (49°37’45.5″N, 18°13’25.2″E). Trasa povede po naučné stezce kolem Janáčkovy lavičky na Zadní Babí horu, pak dále do oblasti Babí hory a údolím potoka Podlesí zpět. Jde o bryologicky málo známou zalesněnou oblast (hlavně bučiny, místy s jedlí) s bazickými horninami.
Vedoucí exkurze: Z. Hradílek a J. Tkáčiková
Exkurze proběhne ve spolupráci s Katedrou botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Muzeem Beskyd ve Frýdku-Místku.
Třetí/čtvrtá sobota v říjnu 2025 (bude upřesněno)
Determinační setkání – rod vikev (Vicia)
Determinační setkání bude probíhat od 10.00 na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v kampusu na ul. Šlechtitelů (Šlechtitelů 27, 49°34’30.2″N, 17°16’55.3″E). Datum bude upřesněno v průběhu srpna.
Lektor: J. Danihelka (Ústav botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity).
Setkání je pořádáno ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.
Změny jsou vyhrazeny, sledujte prosím webové stránky pobočky. Vítáni jsou členové pobočky i hosté.